Македонија

Пронајдени 10 мигранти во „рено лагуна“ кај Ваксинце

На локалниот пат Слупчане-Ваксинце, синоќа околу полноќ23.50 полициски службеници од полициска станица Белановце патничко моторно возило „рено лагуна“ со скопски регистарски ознаки, пронашле 10 лица-мигранти од Пакистан, Сирија и Бангладеш.

Какошто денеска информираат од МВР полицијата се обидела да го запре патничкото моторно возило „рено лагуна“, кое не застанало, а потоа пред влез на село Ваксинце, кај селските гробишта било пронајдено возилото, при што возачот го напуштил местото на настанот, а во возилото биле пронајдени мигрантите.

Мигрантите се сместени во Транзитен центар Табановце за понатамошна постапка и се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопштија од МВР.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пендаровски: Да се држат за збор премиерот и министрите за одговорноста! (ВИДЕО)

saso user

Не може за две или три години да ги постигнеме успесите, но се бориме со конкретни мерки – вели Заев за аерозагадувањето

saso user

МВР: Од утре изменето работно време на отсеците за управни работи

saso user