Спорт

Ник Кириос откажа учество на УС Опен

Австралиецот Ник Кириос одби да учествува на УС Опен, кој започнува кон крајот на август.

Поранешниот бр.13 на ранг-листата на АТП направи видео обраќање во кое ја објасни својата одлука да не игра на Гренд-слем турнирот во Њујорк поради ризикот од инфекција со Ковид-19.

Претходно оваа недела Ешли Барти, исто така од Австралија, лидер во рангот кај жените во светот, објави дека нема да игра на „Флешинг Медоус“ заради пандемијата и ширењето на коронавирусот.

Dear Tennis,

I will not be playing this year at the US Open.

It hurts me at my core…But I’m sitting out for the people, for my Aussies, for the hundreds of thousands of Americans who have lost their lives, for all of you. #SincerelyYours@NickKyrgios pic.twitter.com/7EecHNU82l

— UNINTERRUPTED (@uninterrupted) August 1, 2020

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Реал убедлив во дербито против Валенсија, голот на Бензема како од фудбалските учебници

saso user

Англиските клубови не се договорија каде да играат

saso user

Гасол нема да игра на Светското во Кина

saso user