Спорт

Раиконен сака да замине во пензија кога ќе заврши сезоната

Возачот на Алфа Ромео, Кими Раиконен има намера да ја заврши кариерата по крајот на сезоната 2020 година, објави „InsideRacing“.

Овој викенд Раиконен ќе го извести тимот дека нема намера да остане во шампионатот за 2021 година.

Годинава Финецот сè уште нема освоено ниту еден бод, а на унгарското Гран-при за прв пат во својата кариера стана најбавен возач во квалификациите.

До крајот на тековниот шампионат, Раиконен има можност да го собори рекордот на Рубенс Баричело по бројот на настапи во шампионатот во Формула 1 кој изнесува 322 трки.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Академија Пандев го освои Купот првенец

saso user

Мурињо: Не сум идиот

saso user

Ферер ја заврши кариерата по 1.111 одиграни мечеви

saso user