Спорт

Далас Каубојски повторно прв на листата на „Форбс“ на најбогати спортски клубови

„Форбс“ и годинава објави листа со највредни спортски клубови во светот, а петта година по ред на прво место е екипата на американскиот фудбал Далас Каубојси, чија вредност се проценува на 5,5 милијардио долари.

Потоа следи бејзбол тимот на њујоршките Јенки со пет милијари, а потоа три НБА клубови – Никс (4,6 милијарди долари), ЛА Лејкерси (4,4) и Голден Стејт Вариорс (4,3 милијарди).

Три европски фудбалски клубови се меѓу првите десет на листата на „Форбс“ – Реал Мадрид со 4,24 милијарди, фудбалскиот клуб Барселона со четири милијарди и на 10. место е Манчестер Јунајтед, кој е процент на 3,8 милијарди долари.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Роналдо: Борбата против расизмот не е борба за црнците, тоа е борба за сите

saso user

Меси е најдобриот резервен играч

saso user

Галијани: Целта на Монца е Серија А

saso user