Свет

„Црн петок“: Рекорден број на новозаболени во светот од ковид-19 на дневно ниво

Светска здравствена организација соопшти дека денеска е забележан рекорден број на новозаболени со ковид-19 – 292.527 лица.

Најголем пораст на инфицирани со новиот коронавирус има во САД, а потоа следат Бразил, Иднија и Јужна Африка.

Во изминатите 24 часа од последици од Ковид-19 починале 6.812 луѓе.

Претходниот рекорден број на новозаболени над 284.000 беше пријавен на 24 јули.

Речиси 40 држави минатата недела пријавија рекорден раст на новозаболени лица на дневно ниво.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Да ја напуштиме ЕУ по секоја цена, смета мнозинството Британци според нова анкета

saso user

Полициски час од денеска од 16 до 5 часот, 27 илјади граѓани со дозволи за движење

saso user

Експлозија на Западниот брег, убиена израелска девојка

saso user