Мода

Нов рекорд во цената на една торба- 234.000 евра

За некои, нова убава торба може да биде толку примамлива па едноставно мораат да ја купат, без оглед на цената. Оние кои се слаби на високата мода, сега имаат прилика да ја поседуваат торбата „ Хималаи Биркин“.

Торбата од луксузната колекција има додатоци направени од дијаманти и бело злато, а продадена е за 230.000 фунти (околу 234.000 евра), поставувајќи нов светски рекорд кога се цените на торбите во прашање.

Торбата носи потпис на француската модна куќа „ Хермес“. Пазарот на торби неодамна се крена со поголема вредност на производите за дури 40 проценти, пишува Дејло мејл.

Имено, торбата сега се гледа како сигурно вложување во инвестиција во однос на уметничките дела кои се понудени на аукциите.

Торбата која постигна рекордна цена, направена е од кожа од афрички крокодил. Името го добила по боите кои ги има, во опсег од сива до бисерно бела, што потсетува на Хималаите покриени со снег.

Купена е на аукција организирана од куќата „Кристиз“ на интернет, на која е остварена продажба вредна околу два милиона евра.

„ Хималаи “ торбата била најскапо продадениот предмет.

 

 

Извор :www.dailymail.co.uk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Почина модниот креатор Карл Лагерфелд на 86 години

saso user

Три нијанси на кармини со кои оваа пролет играте на сигурно

saso user

Шортс наместо женска чанта новиот Твитер хит

saso user