Спорт

Ковид-19 ги откажа трките од Мото ГП надвор од Европа

Трките од Светскиот шампионат во Мото ГП оваа сезона ќе се одржуваат само во Европа. Откажани се три трки одеднаш: во Малезија, Тајланд и Аргентина, пренесува „Моторспор“.

Во исто време, првенството го продолжи договорот со организаторите на тајландската сцена до 2026 година.

Трите откажани трки ќе бидат заменети со една дополнителна трка во Европа.

Мото ГП не обелодени во која земја ќе се одвива оваа фаза. Официјалното соопштение е закажано за 10 август.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Меси, Роналдо и Ван Дајк во спор за број 1 на ФИФА

saso user

Удинезе го промовираше Несторовски

saso user

Бледи партии на фаворитите, Атлетико Мадрид и Борусија Дортмунд со гол предност пред ревашните

saso user