Tуризам Македонија Топ вести

Во Охрид летуваат и милијардери и уличари!

Пред престојниот продолжен викенд Охрид преполн како во кшница.До сега Охрид не памети од толкава бројка на туристи да биде посетен,порочно сите гости се домашни гости.Се бара кревет повеќе во сместувачките капацитети, но претжно станува збор за посетитетли од помладата генерација.

За прв пат од осамостојувањето на Македонија , Охрид е преполн и од бизнис џес сетот на РСМ , кој до пред оваа туристичка сезона ,беа гости во мондемските одморалишта низ светот,а со пандемијата од Коивд 19 , буквално сите се истоварија во Охрид ,за што пред почетокот на туристичката сезона ,енормно скокна побарувачката на куќи и вили во старото охридско јадро, но и во првта линија долж обалата на Охридското Езеро.

Каналот Студенчишта со посебна глетка , стотици модерни моторни чамци, чија вреност на некои од нив надминува 500.000 евра,но посебно отскокнуваат три високо квалитетни пловни објекти ,чии пазарни цени надминуваат 1.000.000 евра,или доколку се направи проценка на пловните објекти сместени во каналот Студенчишта , вредноста на сите пловни објекти надминува 2 милијарди евра!Не е така сиромашна државата…!!!

Големиот наплив на туристи најголем проблм им создава на ЈП Охридски Комуналец ,кој се грижи за чистотата на градот. Екипите на  Охридски Комуналец буквално мака мачат со тоталната елементарна култура ан дел од туристите ,кој буквално дивеаат низ градот ,но и низ туристичките места,се фрлаат разни отпадоци по улици , паркови, тротоари,плажи, едноставно излегува на виделина немањето на елементарна култура кај поголем дел од туристите!

Бурек , кифла , сендвич туризам, преставува основната слика на туризмот во Охрид.сите во Охрид , но вон пансионските услуги , едноставно ги нема!Години наназад сликата е иста, оној мал дел на гости кој користат ресторански услуги , се соочуваат со додатен проблем , варијабилни цени во трката за остварување на профит, долга е зимата!

По Охридските плажи и кафетерии социјалната дистанца , не постои,едноставно сите се однесуваат мислејќи како денот добро да го поминат и угостителите и гостите!?

Пазарниот испекторат спроведува контроли, но не можеле да ги пронајдат управителите?! Ноторна глупсост!испекторатот доколку не може да ги пронајди управителите , има законска должност истите да ги испразни и затвори,а посебно во време на Пандемија со Ковид 19 и , тука нем компромис…. Основниот проблем на постапувањето на пазарниот испекторат е оној фундаменталниот , што сите тие силни испектори , па и полицајци ,имаат дебели лични познанства со сопствениците , од дел од нив се плашат ,а од дел имаат заеднички интерес, а цената која ќе ја платиме?!цената ќе биде превисока , по здравјето на посетителите ,а богами и по здравјето на охриѓани..

С.Денесовски

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

44.940 работници добија поголема плата во првиот месец од спроведувањето на мерката субвенционирање на придонеси

saso user

Заразата се шири кога здравствениот систем е оптоварен, седете дома!

saso user

Исчезнатата жена од Пршовце се вратила дома

saso user