Досие Македонија Топ вести

Rajxmarhal Nikola, We Have a Problem!

Рајхсмаршалoт Никола Гриевски вечерта по завршување на парламентарните избори на 15 јули, добил повик од своето милениче кој бил оставен да му го чува неговиот трон ,дека работите тргнале наопаку, поразот бил неиззбежен!За цело време додека пристигнувале изборните резултати , поточно кон 22 часот ,од сите општински организации на ВМРО ДПМНЕ до базата во белиот дворец , пристигнувале резултати кој не биле во прилог на ВМРО ДПМНЕ.Мицкоски ја откажал победничкото славење кое било закажано пред белата палата и се повлекол во својото кабинет , крајно нервозен,додека во палата владеел молк,наместо победничка еуфорија.

Дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ , но и истакнати членови на партијата од внатрешноста ,веднаш побарале оставки, но стигнал нови телефонски повоци од Будимпешта, поточно Никола Груевски се јавувал по сите членови на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, со барање воопшто да не помислувата да бараат смена на Мицкоски,зошто тој бил негово лично решение , но со ветување ,дека ќе се обидел по негови канали да издејствува коалиција со Али Ахмети!

Напаствијата кој ги давал ,а и сеуште ги дава Груевски до раковоството се тие по секоја цена да се избегне било кавга со Али Ахмети и ДУИ, да не се врши никакви обвинувања кон албанските партии во РСМ, да се прифатат барањата на ДУИ за создавање на владина коалиција на чело со нивни премиер ,а од кога ќе се формира влада да се насочат кон организирање на нови парламентарни избори за 1 година.Груевски бил страшно нервозен и лут ,посебно кон Наќе Чулев ,кој не успеал да ја спроведе наредбата на Груевски , предизборно да бидат уапсени истакнати интелектуалци ,како и членови и симпатизери на СДСМ,кој по насоките на Груевски требале да бидат уапсени на 1 ден пред изборите и да бидат задржувани 24 часа во полициски станици ширум државата .На списокот кој му го дал Груевски на Мицковски,а кој список требало да го спроведе Наќе Чулев ,биле запишани 200 лица ,кој имаат углед и влијание ширум државата ,а кој биле наклонети кон СДСМ!На списокот се наоѓале универзитетски професори, аналитичари, пропадници на шарената Револуција , авторитетни лица по општините , но и тројца градоначалници,меѓу кој на списокот се навоѓал и градоначалникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев….и други.

Да нема забуна , комуникација помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети постои и таа е реалност,како што постои и моментален пазар на одредени лица кој се стекнале со статус на пратеници од редовите на коалицијата на ВМРО ДПМНЕ.

С.Денесовски

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Татко пријавил дека ќерка му била нападната од соученичка во Скопје

saso user

Ревија на олдтајмери викендов во Делчево

saso user

СЈО плаќало по 400 евра кирија за куќата во која живеела Јанева

saso user