Свет

Падна цената на нафтата како резултат на зголемениот број заразени од коронавирус

Цената на нафтата на светските пазари денеска падна како резултат на рекордниот дневен пораст на заразени со коронавирус ширум светот, со голем скок во САД во текот на викендот.

Трговците за натамошни насоки го очекуваат состанокот на ОПЕК, што треба да се одржи оваа недела.

Цената на барел сурова нафта на лондонскиот пазар утрово падна за 53 центи, на 42,71 американски долари. На американскиот пазар, барелот се тргуваше за 64 центи пониска цена, за 39,91 американски долари.

Светската здравствена организација (СЗО) вчера соопшти дека во светот во последните 24 часа се регистрирани 230.370 случаи на заразени со коронавирус, што е рекорден дневен пораст од почетокот на пандемијата. 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пожар кај Лос Анџелес: две лица загинаа, 100.000 евакуирани

saso user

Трамп: САД преговара за ослободување на заробените Американци во странство

saso user

За годинешната прес-конференција на Путин акредитирани се рекордни 1.895 новинари

saso user