Македонија

Македонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за ковид-19

На денешата 76-та седница Владата  ја разгледа и усвои Информација за можноста Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за ковид-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефикасни вакцини

– Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да ја потпише необврзувачкатa изјава за намери за приклучување кон COVAX механизмот, и да учествува во дискусиите за консултации за дизајнот и принципите на работа на механизмот, што ќе се одржат во текот на овој месец – соопштија од владината прес-служба.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бадникови поворки во Скопје и во 39 градови во земјава

saso user

ВМРО-ДПМНЕ: Само Заев лицитирал со датум за избори, никој друг

saso user

Царовска: Продолжување на вонредна состојба не е потребна, исцрпени се сите потреби за неа

saso user