Балкан

Грција: Патниците мора да го пополнат образецот 24 часа пред да влезат во земјата

Грција денеска соопшти дека ќе ги засили мерките со цел ги задржи под контрола инфекциите по алармантното зголемување на бројот на нови случаи.

Меѓу тие мерки е и скратувањето на временската рамка која патниците ќе треба да ги пополнат обрасците за лоцирање на патниците (PLF) пред да влезат во земјата.

Говорејќи пред новинарите, владиниот портпарол Стелиос Пекас рече дека формуларот ќе треба да се достави 24 часа пред влегувањето во земјата, а не повеќе од 48 часа како претходно.

Новата временска рамка е насочена кон подобрување на валидноста и свежината на податоците дадени во обрасците.

Ненадејниот скок на новозаболените со ковид-19  се „увезени“ со пристигнување на патници земјата и со непознатото потекло ги вознемири властите, кои досега се пофалија за успешно решавање на пандемијата.

Досега во Грција се регистрирани 3.803 случаи со коронавирус и 193 смртни случаи.

Сепак, од ублажувањето на ограничувањата на движењето на почетокот на мај и повторното отворање на границите на 1 јули, стапката на инфекција значително се зголеми, при што некои експерти стравуваат дека земјата би можела да се најде во средина на „втор бран“.

Пекас исто така рече дека владата размислува да забрани верски фестивали на кои присуствуваат стотици луѓе во селата и островите низ целата земја до крајот на јули, засилување на тестирањето на копнените граници и проширување на тестирањето на сезонските работници од соседните земји.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Јанковиќ: Можна е повторна забрана за собири, ако не се придржуваме до мерките

saso user

Демонстранти фрлаат боја по Владата и димни бомби во Тирана

saso user

Морина вечерва се вратил на Косово

saso user