Балкан

Во Грција ќе се откажат панаѓурите до крајот на месецов

Откажување на сите традиционални фестивали со жива музика (т.н. панаѓури) до крајот на јули, интензивирање на контролите на копнените граници, како и на сезонските работници кои доаѓаат од соседните земји, се трите мерки кои Комисијата на епидемиолози при Министерството за здравство на Грција, ги предлага до грчката Влада.

Комисијата денеска одржа состанок со надлежниот министер за здравство Василис Кикиљас и ги донесе конкретните препораки, откако претходно Владата побара од епидемиолозите да ја разгледаат можноста за забрана на панаѓурите и останатите настани со масовни собири, најмалку до крајот на јули.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Грчката крајбрежна служба по море бркала криумчар на мигранти

saso user

Министерка го посрамоти Мета: Предвидување земјотрес е надвор од науката

saso user

Со нож убиен мигрант во центарот на Белград

saso user