Балкан

Анкара ќе го информира УНЕСКО за Аја Софија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе го извести УНЕСКО за чекорите преземени во врска со Аја Софија, откако на музејот ќе му биде вратен статусот на џамија.

Врховниот суд на Турција на 10 јули ја поништи одлуката на Советот на министри од 1934 година, со која џамијата Аја Софија е претворена во музеј. Потоа, со одлука на турското Претседателство, Аја Софија беше префрлена под ингеренции на Управата за верски работи на Турција (Дијанет).

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша указ и најави дека првата молитва во Аја Софија ќе се одржи на 24 јули.

УНЕСКО во петокот објави дека ќе го преиспита статусот на тој културен споменик на списокот на Светско наследство.

Аја Софија девет векови била православна црква пред да биде претворена во џамија по освојувањето на Отоманската империја.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Страшна сообраќајна несреќа во Србија: Четири млади луѓе се мртви (ВИДЕО)

saso user

По 100 години Германија воведува воени рабини

saso user

Црна Гора: Уапсени 16 лица на 17 локации, меѓу кои и мајката и братучедот на пратеникот Кнежевиќ

saso user