Свет

Папата не е најсреќен за Аја Софија

Папата Франциск денеска изјави дека е повреден од одлуката на Турција музејот Аја Софија да стане џамија и го осуди овој потег.

– Моите мисли одат во Истанбул. Мислам на Аја ПапаСофија и многу сум повреден – рече папата за време на неделната молитва на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Како што најави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Аја Софија како џамија ќе биде „отворена“ со џума (петочна молитва) на 24 јули.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Еден загинат и над 20 повредени во тропската бура Кроса во Јапонија

saso user

Трамп повторно напуштил прес-конференција, не го бендисал прашањето за ветераните (ВИДЕО)

saso user

Макрон бара распуштање на три расистички и антисемитски здруженија

saso user