Свет

Извештај: Многу околности предизвикаа соборување на украинскиот авион во Иран

Соборувањето на украинскиот патнички авион во близина на Техеран на 8 јануари годинава се случи поради неусогласено ракување на батеријата за истрелување ракети, недостиг на комуникација помеѓу армијата и командантите и одлуката да се пука без одобрување, – се наведува во новиот извештај на иранската Организацијата за цивилен сообраќај.

Таквиот извештај навестува нова фаза во истрагата за соборениот украински авион од страна на иранската Револуционерна гарда, при што загинаа 176 луѓе.

Иранските власти првично негираа одговорност, но го сменија ставот  откако западните држави изнесоа докази дека иранска ракета го соборила авионот.

Во новиот извештај се посочени низа детали кои укажуваат дека можело да биде избегнато соборувањето на украинскиот патнички авион.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Белгијанец евакуиран од Вухан заразен од коронавирус

saso user

Kуќата на Хитлер ќе стане полициска станица

saso user

На Русите кариерата им е пред семејството, според нова анкета

saso user