Здравје

(Видео) Стоматолог покажа како правилно да ставите маска

Стоматологот Оливиа на социјалната мрежа Тик Ток покажа како полесно правилно да ставите хирушка маска на лицето, доколку ви е преголема.

Маските за лице се моментално задолжителни, затоа што според докторите го намалуваат и до 65 проценти ризикот од пренесување на вирусот.

Лошо ставените маски може да имаат помала ефикасност и да им дозволат на честичките на вирусот да поминат и да ве инфицираат, заради што е неопходно да ги носите правилно.

Оваа заболекарка ја постави маската и покажа на страната на лицето каде маската не стои доволно цврсто. Таа препорачува маските да ги свиткате на половина, пред да ги закачите на увото врзете јазол што поблиску до крајот на маската, повторете го тоа и на другата страна и отворете ја маската.

Потоа, низ малите дупчиња кои останаа протнете ги јазолчината кои ги формиравте и повторно ставете ја маската на лице.

извор : kurir. rs

фото: screenshot Ticktock

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Германските маркети тестираат кеси што се јадат направени од зеленчук, овошје, шеќер…

saso user

Анти-кандида диета: Што смеете, а што не смеете да јадете ако ја имате оваа габична инфекција

saso user

Храна со која ќе го зачувате здравјето на црниот дроб

saso user