Здравје

Пијалак што мора да го пиете ова време

Секогаш, особено во време на пандемија луѓето треба да посветат посебно внимание на сопствениот имунитет.  Тука народната медицина доаѓа на помош.

Многу луѓе мислат дека чај од шипинка е вистински витамин задолжен за белите дробови. Факт е дека неговите плодови содржат аскорбинска киселина и соединенија кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. За да ја подготвите супата, треба да ги полеете плодовите со ладна вода и да ги ставите на тивок оган. Оставете да зоврие, а потоа процедете ја.

Друг одличен пијалак кој добро функционира во пандемија е чајот со ѓумбир, лимон и мед. Содржи цел список на корисни материи.

Инфузија од шипинка содржи витамин Ц, кој го штити нашиот имунолошки систем од настинки. Покрај тоа, плодовите на ова растение имаат 10 пати повеќе аскорбинска киселина од капините и 50 пати повеќе од лимоните. Но, чајот од куркума може да спречи заболувања на белите дробови како што се фиброза, хронично опструктивно белодробно заболување, алергиска астма.

Извор: здраве.то

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се’ додека има пчели ќе има живот, кај овој човек и полна визба тегли мед (ВИДЕО)

saso user

Оживејте ја страста со помош на овие Фенг шуи правила

saso user

Зошто децата повеќе не ги почитуваат родителите?

saso user