Балкан

Црна Гора со ригорозни затворски и парични казни се справува со ковид-19

Од парична казна до казна затвор до 12 години е опсегот предвиден со Црногорскиот кривичен законик за кривично дело непостапување по здравствените прописи регулативи за борба против опасната болест, членовите 287 и 302.

Уште од почетокот на пандемијата Црна Гора неколку пати го менуваше Законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, притоа одредувајќи високи казни со цел да се сопре ширењето на ковид-19 во земјата.

Црна Гора беше првата земја во регионот која прогласи „победа“ над коронавирусот, додека другите земји се уште водеа битка со болеста. Сепак, повторно ковид-19 се врати во земјата, па поради тоа Владата ги потсети граѓаните да ги почитуваат здравствените прописи, а доколку не го сторат тоа може да заработат големи казни.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ципрас: Грција и соседството да бидат мост меѓу Западот и Истокот

saso user

Албанската Влада издвои 100.000 евра за обновата на Нотр Дам

saso user

Детскиот брак во Србија е минато со новите законски измени

saso user