Спорт

Спортот во Кина ставен на мирување

Кина ги откажа сите меѓународни спортски настани што беа планирани да се случат до крајот на оваа година.

Единствен исклучок ќе бидат пробите за Зимските олимписки игри во 2022 година во Пекинг и соседниот Џенџијаку.

Наредбата на Министерството за спорт вклучува шест тениски турнири за жени, финалето на ВТА во Шенжен во ноември, како и четири турнири на АТП.

Беа планирани два големи турнири за голф во Шангај, Светското првенство за голф и ЛПГА.

Азиското првенство во искачување требаше да се одржи во Сјамен во октомври, а финалето на Светската турнеја за Бадминтон требаше да се одржи во Гвангжу во декември.

Исто така, значи дека трката во Формула 1 во Шангај, која беше одложена во октомври, нема шанси да се одржи, и нема да има две трки со велосипедисти закажани за октомври.

Во Кина успеаја да ја контролираат ситуацијата кога станува збор за коронавирусот, но остануваат претпазливи за можноста инфекцијата да дојде однадвор.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

УО на ФФМ: Билетите за утакмицата Македонија – Косово 300 и 400 денари

saso user

Надал: Федерер секогаш ги прави „најтешките работи многу лесно“

saso user

Рома не го дава Заниоло

saso user