Спорт

Македонија не доби вајлд-карта за настап на ракометниот Мундијал

ИХФ двете вајлд-карти за настап на Светското Првенство што ќе се одржи во јануари во Египет им ги додели на Полска и Русија.

Македонија беше прва според резултатите на последното ЕП, со јасна препорака од ЕХФ до ИХФ дека сме први во редот за добивање на вајлд карта.

Но, светската федерација им даде предност на Полска која на ЕП заврши на 21 место и Русија која беше 22 место.

Ова е прв пат по една деценија да пропуштиме ракометен Мундијал, откако претходно го пропуштивме СП во Шведска во 2011 година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Роналдо ќе го пропушти последнот натпревар на Јувентус оваа сезона во Серија А

saso user

Во Кисела Вода утре и задутре ќе се игра одбојка

saso user

Драма на Вембли: Тотенхем и Арсенал одиграа нерешено, Аубамејанг промаши пенал во 91 минута

saso user