Бизнис

Кога може Хрватска да смета за влез во Еврозоната?

Хрватска и Бугарија треба утре да бидат примени во Европскиот механизам за девизен курс (ЕРМ II), еден вид лоби за влез во Еврозоната.

Одлуката за тоа доби поддршка од работната група за еврото во понеделник, а како што се дознава од дипломатски извори, одлуката за прием треба да биде официјално објавена утре.

Земја-членка што сака да усвои еврото мора да помине најмалку две години во механизмот „ЕРМ II“ пред да ја воведе заедничката европска валута, што значи дека Хрватска може да смета на тоа дека најрано ќе се приклучи на Еврозоната во 2023 година.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Анкетата на Стопанска комора: Фирмите очекуваат зголемен пад на производството, извозот и прометот во април

saso user

Не се затвора вратата за работа во Германија: Работодавачите бараат повисоки квоти за блаканските работници

saso user

Сугарески: Реализација на гасоводот во Тетовско е 40 отсто

saso user