Мода

Цело време погрешно го перете костимот за капење: Еве како е правилно

Повеќето девојки, сметаат дека долната облека и костимите за капење ги перете во машина за перење. Меѓутоа тоа е погрешен начин доколку сакате подолго време да ги користите.


Прво треба да ја проверите етикетата на вашиот костим за капење. Прочитајте го упатството и видете дали има некое посебно правило.

Костимот за капење испрете го секој пат кога го носите и тоа рачно. На тој начин ќе ја отстраните солта, хлорот, кремата за сончање или природните масла за сончање. Освен тоа ќе го продолжите векот на траење на костимот за капење бидејќи нивниот материјал е многу осетлив и треба внимателно да се однесувате со него.


Кога ќе се вратите од плажа не ги оставајте мокри во ќеса или торба, туку веднаш исперете ги да не попримат неубава миризба. Исперете ги со благ детергент  и оставете ги да се исушат во затворена просторија.

Немој да ги сушите на сонце затоа што УВ зрачењето може да ја избледи бојата на вашаиот костим за капење. Освен тоа избегнувајте го цедењето со рака затоа што така се губи еластичноста и косимот ја губи формата.

Преземено од: https://www.republika.rs/

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Фризури кои ги носат богатите жени

saso user

Четири навики кои ја уништуваат кожата

saso user

14 факти кои не сте ги знаеле за своето тело: Русокосите имаат најгуста коса, а носот памти илјадници мириси

saso user