Свет

Уште еден Путин на руската политичка сцена

Внукот на рукиот претседател Владимир Путин, Роман Путин избран е за лидер на малата руска партија Народот против корупцијата.

Роман Путин (42) вчера е избран за лидер, само еден месец, откако се зачлени во партијата Народот против корупцијата.

Роман Путин, исто како и неговиот стрико, работеше за Руската безбедносна агенција ФСБ.
Тој најави дека партијата следната година ќе учествува на регионалните избори во септември слената година, но и на изборите за долниот дом на Парламентот, Државната дума.

Народот против корупцијата е формирана во 2014 година и има околу 4.000 членови.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Нивото на морињата би можело да порасне за два метри до 2100 година

saso user

Само пет отсто од Европејците знаат кога се европските избори

saso user

Франција: Барател на азил уби двајца, а повреди седум минувачи со нож

saso user