Сцена

Монета во чест на сер Елтон Џон

Британскиот музичар сер Елтон Џон денеска стана вториот уметник за оваа година, со ликот на комеморативна монета на британската Кралска ковница.

Паричката ја дизајнираше Бредли Морган Џонсон, а на неа се прикажани ноти, како и сламен шешир и очила, по коишто Елтон Џон е познат.

Познатиот пејач изјави дека е почестен од ова признание. Сер Елтон Џон ја има добиено и титулата витез, која 1998 година му ја доделила британска кралица Елизабета Втора.

Претходно годинава, своја монета од британската Кралска ковница доби и рок-групата „Квин“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Раскошната венчаница на Софи Тарнер го одзема здивот ФОТО

saso user

Денеска полни 60 години, а ни најголемите фанови не знаат: Ова е вистинското име на Боно Вокс

saso user

Почина Дубравко Ворих, басистот на „Прљаво казалиште“

saso user