Балкан

Во Косово повторно полициски час

Премиерот на Косово Авдулах Хоти соопшти дека од денеска ќе почнат да се применуваат новите мерки, донесени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Хоти вчера на прес-конференција објави дека во градовите со голем број заразени лица, меѓу кои се Приштина, Призрен, Урошевац и Вучитрн, ќе биде во сила забраната за движење од 21 часот до 5 часот наутро.

Тој прецизираше дека работата на рестораните во периодот кога е дозволено движење на граѓаните ќе биде ограничена само на услуга на отворено и испорака.

Хоти исто така рече дека ќе бидат обезбедени поголем број тестови, ќе се утврдуваат приоритети кој ќе се тестира, но и дека ќе се забрза постапката за набавка на уреди за тестирање, со цел примероците во Косово дневно да се обработуваат околу 500 тестирани.

Планирана е и целосна реорганизација на клиниките на Универзитетскиот клинички центар, како и ставање на располагање на приватни болници.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Хорор во Босна: Со нож го прободил татко си, па убил полицаец

saso user

Силен ветер ги остави без струја Урошевац, Митровица и Гњилане

saso user

Го убил братот и со количка го туркал телото, снимено на камери

saso user