Здравје

Ароми за страст- Природни стимулатори за подобар секс.

Секој сака подобар секс. Но … понекогаш животот му застанува на  патот на либидоти. Плановите за страствени доживувања честопати не успеваат заради напорен ден или многу обврски. Сепак, еве листа на растенија чиј екстракт може да ја оживее желбата за секс.

Понекогаш, дури и ако имате секс, може да чувствувате дека не сте целосно посветени. Што да се прави? Тајната може да биде во (не) можноста за опуштање, велат експертите. За навистина да уживате во сексот, треба да се подготвите ментално за тоа. Ова не значи само затемнување на светлата и  музика. За да добиете вистинско расположение за секс, треба да ги прилагодите сетилата, почнувајќи од чувството за мирис. Ароматичните масла не само што ќе ве опуштат, туку и ќе ви помогнат за поголема еротика. Еве ги најчувствителните мириси:

  1. Здравец

Иако татковина му е Африка, гераниумот е толку популарен кај нас што стана еден од нашите традиционални симболи.  Го намалува стресот – совршен почеток за сексуални планови.

  1. Јасмин

Богато и егзотично, јасмин масло помага да се создаде сензуално чувство на бујна јужна крв и клима. Јасмин зрачи со страст, сензуален мирис, исклучително погоден за еротски масажи.

  1. Грејпфрут

Маслото од грејпфрут ги буди сетилата, дава енергија со својата освежувачка, арома на агруми.

  1. Кардамон

Пикантните нијанси во овој индиски зачин ја стимулираат енергијата и помагаат да се надминат заморот и депресијата, додека аромата ќе ве натера да се чувствувате исклучително привлечно.

  1. Каранфилче

Овој азиски афродизијак направен е во состојба да ве натера да размислите за љубов со само едно вдишување на нејзината топла овошна-слатка арома.

Се разбира, не секој би сметал дека гераниум возбудува или грејпфрут да дава енергија. Она што некој го смета за неодоливо, на друг може да  му направи да се чувствува полошо. За да го избегнете ова, направете тест. Испуштете малку масло од внатрешноста на зглобот на раката или зад ушите и оставете неколку минути за да „се апсорбира“. Ако вие и вашиот партнер сакате одреден мирис, пробајте еден од следниве предлози:

– Додадете неколку капки при плакнење на постелнината;

– Додадете неколку капки во лосионот за тело ако е без мирис;

– Попрскајте ја аромата во вашата спална соба со распрскувач, во кој имате измешана вода со неколку капки масло;

– И, секако, ако имате бања, капнете неколку капки во водата и уживајте во сексот во бања.

Извор: zdrave.bg

Фото: savjetnica.com

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Наместо кечап и мајонез, направете поздрави варијанти на сосови

saso user

По машката брада се шетаат повеќе бактерии отколку во крзното на куче

saso user

Дали е ова најлошото време за родителство?

saso user