Здравје

Ова е најлошиот вид диета: Килограмите се враќаат двојно, здравјето е во ризик

Детокс диетите стануваат сè попопуларни, бидејќи многумина ги поврзуваат со брзото губење на килограмите и здравата исхрана.

Меѓутоа, некои експерти предупредуваат дека брзите диети за детоксикација со сокови можат да бидат многу опасни.

Брзата диета со сокови значи драстично намалување на бројот на калории што ги внесуваме во организмот. Најчесто тоа е комбинација на овошје и зеленчук, со земање додатоци (суплементи), со што се елиминираат цели групи намирници.

Вистинскиот детокс, всушност, се состои, пред сѐ, во откажувањето од алкохол и кофеин. Тие се единствените навистина непотребни состојки кои на здравиот организам не му се потребни и без кои здравиот живот е возможен.

Другите намирници, како што се млечните и месните производи, јајцата, житарките и мешунките – под услов тие да се произведуваат во согласност со пропишаните процедури и да се складираат правилно – не можат да бидат токсични за организмот доколку исхраната е разновидна, а количините умерени.

 

Нашите органи имаат способност да ги обработуваат состојките, метаболички да ги обработуваат хранливите материи за изградба на ткивото и енергијата на организмот, како и да ги исфрлаат оние супстанции што не му се потребни на организмот и кои – наталожени – би можеле да бидат штетни за здравјето.

Меѓутоа, некритичното преземање на медицински заклучоци и медиумски статии од други земји, каде драстичното претерување во некои видови храна, како што се месото, месните производи или слатките, доведува до епидемија на претерана дебелина, што доведе до популаризирање на детокс диетите и кај нас.

Затоа, треба да знаете дека слабеењето со вакви режими на исхрана доведува до резултати само на краток рок.

Ова е најнездравиот начин на борбата против вишокот килограми, бидејќи телото веднаш по „укинувањето“ на храната се префрла во начинот на работа во гладувањето. Ќе се губи дел од масните наслаги, што обично ги прави луѓето ги радува првично, но почнува да се губи и мускулната маса, што на долги патеки води кон контраефект.

Имено, губитокот на мускулна маса го забавува метаболизмот, па организмот радикално го намалува бројот на калориите што ги троши.

Целта на диетата треба да бидат намалените масни наслаги со одржување на мускулите, па дури и нивно зајакнување доколку тие биле слаби и опуштени.

Затоа е важно редовно да јадете протеинскии оброци и да правите разни вежби, што честопати не е можно со радикалните детокс диети.

Телото ќе се прилагоди на недостатокот на хранливи материи и ќе се обиде да заштеди енергија. Како последица на тоа, доаѓа до зголемување на апетитот, а до намалување на потрошувачката на енергијата. Тоа е момент кога доаѓа до израз брзиот, краткотраен ефект на диетите за детоксикација. Постигнуваме одредена стагнација, до „платото“ во губењето на тежината и повеќе не можеме да слабееме, а ако се вратиме на стариот начин на исхрана, и килограмите ќе се вратат многу брзо.

Затоа, ако применувате диета за детоксикација, водете сметка за тоа проверете да биде исклучително кратка и никако да не се враќате на старите навики по применувањето на диетата, туку дека постепено да ги враќате намирниците од сите важни групи во вашата исхрана.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Студии: Лековите претставуваат глобален ризик за околината

saso user

Зошто сите мажи треба да јадат многу тиква?

saso user

Како да и’ помогнете на депресивна личност?

saso user