Македонија

Фетаи: Новиот закон за ЈО им дава можност на обвинителите да се справат со криминалот

Со стапување на сила на новиот Закон за Јавно обвинителство ниту борбата за правда застанува, ниту животот тука застанува, порача денеска обвинителката Фатиме Фетаи по денешното рочиште за „Монструм”.

– Тоа единствено претставува една нова законодавна рамка која ни дава можност на сите обвинители заеднички на нов начин да се справиме и да се бориме против криминалот. Како и на кој начин ние тоа ќе го искористиме зависи од сите обвинителите – истакна Фетаи.

Специјалното јавно обвинитество од денеска и официјално згаснува, односно со стапување на сила на новиот Закон за Јавното обвинителство.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Адвокатот Јанура: Стразбур ги прифати жалбите на осомничениот од „НОЕЛ“ во „Поштенска банка“

saso user

Отказ доби работникот што ѓубрето го фрли во Вардар ВИДЕО

saso user

Промени на јужната граница нема, земјата подготвена за евентуален нов бран бегалци

saso user