Свет

Половина од Италијанците не сакаат да примат вакцина против ковид-19

Додека целиот свет работи на пронаоѓање вакцина против коронавирусот, едно истражување покажа дека половина од анкетираните Италијанци не би се вакцинирале доколку ваквата вакцина била достапна.

Истражувањето на примерок од 1.000 луѓе е спроведено на универзитетот „Католика“ во Кремона, а резултатите го објави дневниот весник посветен на здравствениот персонал на Котидиано ди Санита.

Според истражувањето, оние што би прифатиле да се вакцинираат се постари лица, пензионери, млади и студенти, додека членовите на средната генерација, вработените, претприемачите и работниците се скептични во врска со вакцинирањето.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

И во Њујорк електрични велосипеди на достава

saso user

Трамп: Со само еден телефонски повик, САД можат да влезат во која било земја

saso user

Белгија ги затвора границите, казни од 4000 евра и затвор за непочитување

saso user