Балкан

Напладне ќе се знаат земјите кои од 1 јули ќе може да патуваат без ограничувања

Земјите-членки на ЕУ до денеска на пладне треба писмено да се изјаснат за списокот на земји за кои од 1 јули ќе престанат да важат ограничувањата за патувања во земјите од Шенген зоната.

Минатата недела, земјите-членки изготвија „нацрт список“ од 15 држави, чии граѓани од утре ќе бидат во можност непречено да ги минуваат надворешните граници на ЕУ.

Ако ниту една од 27-те земји членки денеска до пладне на гласа против, списокот ќе се смета за усвоен.

Европската комисијата предложи Западен Балкан да биде меѓу првите на списокот, наведувајќи ги блиските односи на ЕУ и поради политиката за интеграција на регионот.

Засега само Србија и Црна Гора се наоѓаат на прелиминарниот список од 15 земји, заедно со Алжир, Австралија, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Кина.

Од друга страна, Албанија, БиХ, Северна Македонија и Косово наводно до 15 јуни имале регистрирани по повеќе од 25 заразени на 100.000 жители, а просекот во ЕУ за овој период изнесувал 13 регистрирани случаи на Ковид-19 на 100.000 жители.

ЕУ наведува дека овој список ќе го ажурира на секои две недели, во согласност со најновите епидемиолошки податоци.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Марчек го призна убиството на новинарот Куцијак

saso user

Мицотакис го порази Ципрас, Златна зора вон Парламентот

saso user

Фрчат министерски оставки во Бугарија по корупциска афера со станови

saso user