Свет

Мачка спасила маж кој паднал во канал

Една мачка станала вистинска хероина во Јапонија, откако значајно придонела во пронаоѓањето и спасувањето на маж кој паднал во канал, јави јапонската телевизиска станица НХК во саботата.

Градските власти на Тоиома ја наградиле бестрашната мачка со благодарница, стои во извештајот.

Еден постар човек забележал дека мачката не престанува да зјапа во каналот за наводнување, поради што, заедно со неколку други сограѓани, отишол да види што се наоѓа таму.

Се изненадиле кога во каналот го здогледале неподвижното тело на еден маж кој паднал во каналот, при што бил полесно повреден.

Веднаш му пришле и го извлекле мажот од каналот. За среќа, тој поминал со полесни повреди и гребнатини, стои во извештајот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Најмалку 95 новинари го загубија животот на задача лани

saso user

Ѓилас му пиша на Вучиќ: Ацо Србине, дај си оставка поради Косово…

saso user

Колумбија одлучи да воспостави дипломатски односи со Косово

saso user