Здравје

Како да јадете се, а да не се покачи холестеролот?

Кога станува збор за намалување на холестеролот, не е неопходно целосно да се откажете од масна храна. Покрај тоа, не ги бришете од менито дури и оние производи што содржат холестерол, како што се јајца, сирење, млеко. Целиот проблем е умереноста и рамнотежата.

Со цел да се јаде добро и во исто време да имате низок холестерол, неопходно ево вашето дневно мени да комбинирате производи кои се борат против воспалението и со тоа да го решите проблемот дури и во раното детство. Станува збор за начин на исхрана која е многу разновидна и вклучува различни видови овошје, зеленчук, мешунки, интегрални житарки, риби, посно месо и многу здрави масти.

Зеленчук (особено зелениот)

Зеленчукот е богат со антиоксиданти и затоа е многу ефикасен. Колку повеќе растителна храна консумира едно лице, толку поздрави ќе бидат неговите крвни садови. Лиснат зеленчук како зелка, кромид, брокула и артичок се особено добри за кардиоваскуларното здравје бидејќи се богати со растителни влакна.

Сирови јатки

Јатките од сите видови се најдобриот извор на здрави полинезаситени и моно незаситени масти. Тие се исто така богати со растителни влакна. Некои од нив (вклучувајќи ги бадемите) содржат антиоксидантни флавоноиди – растителни соединенија кои го подобруваат здравјето на артериите и ефикасно го намалуваат воспалението и го намалуваат лошиот холестерол. Особено кај лица со висок тотален холестерол и дијабетес.

Чиа и ленено семе

Лененото семе е најбогат растителен извор на омега-3 масни киселини. Покрај тоа, зазема водечка позиција во содржината на растителни фитоестрогени – лигнани, кои делуваат како моќни антиоксиданти. Чиа и лененото семе се заситени со исклучително голема количина на растворливи и нерастворливи влакна, што ги активира цревата и придонесува во борбата против дебелината. Високо растворливи влакна помагаат во намалување на маснотии и холестерол во дигестивниот систем.

Извор: zdrave.to

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Како да престанеме да го допираме лицето?

saso user

Германските маркети тестираат кеси што се јадат направени од зеленчук, овошје, шеќер…

saso user

Како најдобро да се подготвам во случај на пандемија со коронавирус?

saso user