Свет

Џонсон ќе крева „инфраструктурна револуција“

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска вети дека ќе обезбеди „инфраструктурна револуција“, која може да и помогне на Велика Британија да се спаси од економското уништување поради новиот коронавирус.

– Тоа е програма за работни места, работни места, работни места, бидејќи против градење, градење, градење … ние ќе ги добиеме работните места, кои и се потребни на оваа нација – истакна Џонсон во својот говор, ветувајќи „инфраструктурна револуција која ќе дозволи да се стави крај на хроничниот неуспех на британската држава да изгради доволно домови“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Њујорк тајмс“: За 15 пати поголем бројот на смртни случаи од ковид-19 во Еквадор од официјалната статистика

saso user

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот – речиси 400.000 лица се заразени

saso user

Загинаа 19 лица, а повредени се 30 во експлозија во Каиро

saso user