Здравје

Чувајте го здравјето: Какви проблеми ќе имате ако спиете со вклучена вентилација

Во текот на летото, поради високите температури, многумина имаат проблеми со спиењето, па се обидуваат да се оладат со спиење со уклучен вентилатор или клима, но ова воопшто не е добра идеја. Веројатно ќе биде поудобно да спиете барем со некој проток на воздух, бидејки вклучените апарати за разладување не е многу добро за вас, заради прашината и нечистотијата во вентилаторот или климата, од која не е лесно да се ослободите. Кога ќе ја вклучите вентилацијата, прашината и честичките од полен што се акумулирале во вентилаторот, уште од последното исклучување, го насочуваат воздухот кон вашето лице, а потоа влегуваат во вашите синуси.

Алергии

Експертот за спиење Марк Редик објаснува дека спиењето со вентилаторот може да предизвика големи проблеми кај оние кои веќе имаат проблеми со астма, алергии.

Сува кожа, очи и уста

Ова не е единствената причина зошто треба да размислите да користите вентилатор во текот на ноќта. Постојаниот проток на воздух кон вашето тело може да доведе до сува кожа. Покрај тоа, очите на некои луѓе се малку отворени додека спијат, така што честичките од прашина можат да им влезат во очите, а сувиот воздух може да предизвика иритација на очите. Ако спиете со отворена уста, најверојатно ќе се разбудите со многу суво грло ако спиете со вклучена вентилација.

Проблеми со синусите

Протокот на воздух исто така може да му наштети на вашите синуси, кои поради сувоста можат да создадат дополнителна слуз што може да доведе до блокада, што воопшто не е пријатно искуство.

Вкочанети мускули

Луѓето кои спијат со вклучена вентилација можат да се разбудат со вкочанети или воспалени мускули. Ова е затоа што концентрираниот ладен воздух може да ги затегне мускулите и да создаде грчеви. Овој проблем е особено чест кај луѓе кои го задржуваат вентилаторот блиску до лицето и вратот. Ако се разбудите наутро со укочен врат, тоа е последица на вклучената вентилација.

Извор: srbijadanas.com

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Абортусот како вечна тема и дилема

saso user

Целосно бескорисни лекарски совети кои со години ги практикуваме

saso user

Научниците потврдија: Јогуртот го намалува ризикот од рак на дебелото црево

saso user