Свет

СЗО: Пандемијата на ковид-19 не е ни близу до крајот

Пандемијата на ковид-19 не е ни близу до тоа дека е завршена, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус на брифинг во Женева.

– Сите ние сакаме да заврши. Сите сакаме да продолжиме со нашите животи – изјави Тедрос.

Според него, суровата реалност е што „ова не е ни близу до крајот“.

– Иако многу земји постигнаа напредок на глобално ниво, пандемијата всушност се забрзува – рече Гебрејесус.

СЗО оваа недела планира да свика состанок за да го процени напредокот во истражувањето за борба против болеста.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Растојание од еден метар во супермаркет, како го реши тоа Данска

saso user

Слеп Јапонец направи историски потег, го преплови Тихиот Океан со едрилица

saso user

Што ве очекува, ако патувате во Кипар?

saso user