Здравје

Почнуваат горештините- Еве што не треба да пиете на топлото време

Нутриционистката Елена Соломатина навела неколку пијалоци кои не ја гаснат жедта во топлината, туку му штетат на организмот. Списокот на најопасните вклучува чај, кафе, енергетски и други пијалоци со кофеин. Тие ги дехидрираат клетките и телото губи важни материи, витамини и минерали.

„Ако не можете да се откажете од чашата од омиленото кафе, задолжително  секое кафе пијте го со две чаши вода за пиење“, рече Соломатина.

Лимонадата и безалкохолните пијалоци го зголемуваат нивото на шеќер во крвта, што може да доведе до несакани ефекти кај луѓето со васкуларни заболувања, вклучително и губење на свеста.

Пивото се смета и за пијалок со висок гликемиски индекс и исто така содржи алкохол. Таквата комбинација во топлината може да предизвика непоправлив удар на телото, предупредува лекарот.

Незасладениот квасец, ајран, кефир и комбуха може да станат алтернатива за овие пијалоци. Според експертот, најдобро е да јадете свеж зеленчук и овошје и да пиете чиста вода.

Извор: здраве.то

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто е исклучително важен витаминот Д?

saso user

Подобрете си го имунитетот со оваа вкусна мешавина

saso user

Ако не нудите производи и услуги он лајн, заостанувате зад конкуренцијата

saso user