Здравје

За убав сон: Трик кој ќе ви помогне да го сонувате она што го сакате

Честопати се случува настани од секојдневниот живот да се појават во нашите соништа, но и оние што немаат никаква врска со реалноста. Поради „ужасните“ соништа, сакаме да се разбудиме што е можно поскоро, па и срцето ни прескокнува. Сепак, постои начин на кој можете да сонувате само она што го сакате и да патувате до вашето мало царство преку соништата.

Идејата за соништата што можете да ги контролирате се чинеше невозможна. Сепак, има луѓе кои имаат способност да го препознаат она што го сонуваат дури и за време на спиењето, тоа се т.н. луцидни соништа.

Замислете дека можете да одредите за што да сонувате: би можеле да летате, да се вратите во минатото, да правите што сакате. Фантастична идеја, која досега ја класифициравме во категоријата научна фантастика.

Научниците од Универзитетот во Аделаид (Австралија) тврдат дека пронашле начин да воспостават контрола врз соништата. Тие тестирале 169 доброволци, од кои секој добил прашалник и дневник, во кој требало да ги запишат своите соништа за една недела.

Во втората недела требаше да применат една од трите техники за поттикнување луцидни соништа.

Првата, т.н. проверка на реалноста,опфаќа вежба во која испитаниците треба да ја проверат реалноста во будна состојба. Целта е да станат свесни дали се будни или сонуваат.

Друга техника бара од нив да се разбудат кратко по пет часа спиење и потоа повторно да заспијат за да се вратат што е можно поскоро во фазата на спиење во која најверојатно се соништата – фазата на РЕМ.

Третиот метод беше т.н. МИЛД техника ( евоцирање луцидни соништа со меморија), што значи дека субјектите исто така се будат по пет часа спиење, но повторете пред да заспиете повторно: „Кога следниот пат  ќе сонувам, ќе мислам за тоа да сонувам “.

Во првата недела пред да се примени една од овие три техники, само осум проценти од учесниците имаа луцидни соништа. После втората недела на тестирање, ситуацијата била сосема поинаква: луцидните соништа (соништата во кои тие се свесни дека сонуваат) најчесто ги доживеале групите кои ја примениле МИЛД техниката. Нивниот удел на свесно сонување се зголемила на дури 48 проценти.

Принципот работи на следниот начин: кога повторувате реченица што сакате да ја запомните во сон, се создава намера во мозокот навистина да се сеќавате дека сонувате, што доведува до луцидни соништа.

Резултатите ги приближија научниците да развиваат ефективни, луцидни техники за предизвикување на сонот, вели авторот Денхол Епи.

– Ова, на пример, се однесува на лечење од кошмари, но и на подобрување на физичките способности со вежбање во луцидно опкружување на сонот – вели тој.

 

Извор: alo.rs

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Која е најдобрата ужина за бремените жени

saso user

Европа има недостиг на лекови

saso user

Кои 5 „здрави“ намирници содржат повеќе сол од кесичка чипс?

saso user