Балкан

Во Врање се воведува вонредна состојба

Во Врање се воведува вонредна состојба поради зголемиот број на новоинфицирани лица со коронавирусот – решил Кризниот штаб во овој град, јавија српските медиуми.

Центарот за јавно здравје во Врање ја оценил состојбата во градот за нестабилна и тешка, по што паднала одлуката за воведување на вонредна состојба и тоа само половина час по сигналот од Белград ,каде заседавал републичкиот Кризен штаб.

Во Врање ќе бидат засилени сите мерки од локалната самоуправа, но ќе се применат и денешните коишто ги препорачува Кризниот штаб. од Белград.

Засега нема ограничување на движењето и работата на угостителските објекти.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според европската макро сеизмичка скала во Корча Р.Албанија

saso user

Курти го побара мандатот за премиер без договор за коалиција со ЛДК

saso user

Поплавите во Србија направија хаос, евакуирани над 300 лица, исчезнат човек (ВИДЕО)

saso user