Спорт

Вернер ќе стиска палци за Лајпциг во Лигата на шампионите

Напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер, кој одлучи да се пресели во Челзи, ќе продолжи да го следи неговиот досегашен клуб Лајпциг во Лигата на шампионите.

– Време беше е да го сменам клубот. Велат, секогаш е добро да се направат промени кога работите одат добро. Можеби ќе биде уште подобро таму. Сепак, оваа сезона имам постигнато повеќе голови од кога било. Оваа сезона ќе биде тешко да се повтори – смета Вернер.

– Се разбира, ме боли што нема да можам да му помогнам на Лајпциг во Лигата на шампионите. Но, јас сум играч на Челси од 1 јули, Челзи ми плаќа. Беше јасно дека двете страни мора да го решат тоа. Се обидов да останам подалеку од прашањето во Лигата на шампионите, бидејќи беше јасно дека ќе треба да изберам една страна. Затоа мојот агент конечно се согласи со клубовите. Засекогаш сум поврзан со Лајпциг, ќе седам пред ТВ во текот на четвртфиналето и ќе ги стискам палците. Можеби дури ќе бидам во Лисабон – порачува Вернер.

Тој ќе може да дебитира за англискиот тим следната сезона.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Адидас“ со нова топка за Лигата на шампионите за следната сезона

saso user

Мурињо: Оваа сезона веќе не сметам на Сон

saso user

Поради Косово, Шпанија нема да биде организатор на квалификациски натпревари за ЕП до 17 години

saso user