Свет

Бела куќа: Трамп смета дека носењето маски е личен избор

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека одлуката за носење заштитна маска, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот е личен избор на секој поединец, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Кејли Макенани.

– Негова одлука е да носи маска. Личен избор на секој поединец е дали ќе носи маска или не – рече Макенани на барањето да ја коментира новата наредба за носење заштитни маски во Џексонвил, Флорида, каде ќе се одржи дел од конвенцијата на републиканците за номинација на оваа партија за претседател на САД.

Макенани рече дека Трамп ги охрабрува луѓето да донесат каква било одлука што е најдобра за нивната безбедност.

– Но, тој ми рече дека нема проблем со носење маски – рече Макенани и им порача на граѓаните да го направат она што од нив го бараат надлежните на локално ниво.

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо денеска изјави дека Трамп треба да издаде наредба за задолжително носење заштитни маски во јавност и го повика тој да биде пример за другите, со тоа што ќе носи маска.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Кинески студенти во САД го оштетиле „Епл“ за околу 900.000 долари

saso user

Баба заработува како порно ѕвезда за да преживее, сопругот гледа спорт

saso user

Австралија испраќа 1.000 војници на улиците на Мелбурн

saso user