Здравје

Внимавајте на здравјето, топлото време носи магнетни бури

Магнетните бури можат да предизвикаат непријатност кај многу луѓе. Во јули 2020 година, тие ќе ја опфатат нашата планета со три доволно моќни бранови. Се ќе започне на почетокот на месецот. Експертите зборуваат и за тоа како најдобро е да ги поминете овие денови да се чувствувате нормално и да не потклекнувате на негативните ефекти од временската бура.

Првиот бран магнетни бури во јули годинава ќе погоди од 1 до 3. Многу силни бранови се очекуваат и во последните два дена од јули. Здравствени проблеми овие денови можат да се појават не само кај луѓето кои реагираат на  времето, туку и кај оние кои страдаат од кардиоваскуларни заболувања, имаат проблеми со крвниот притисок или мигрена.

„За време на магнетните бури може да се појави силна болка во срцето. Крвниот притисок нема да биде стабилен и може да се појават ненадејни промени. Исто така вреди да се подготвиме за промени во расположението и сериозни главоболки, чувство на пулс во слепоочниците. Понекогаш пациентите за време на магнетната бура можат да бидат во состојба што не можат да ја разберат, но барем тие остро го објаснуваат тоа“, рече Виктор Сидоренко, украински научник и публицист, а пренесува блиц.бг.

Препорачливо е да не се пие алкохол за време на магнетни бури, а исто така да се одбива кафе, што ќе стави дополнителен напор на срцето. Не јадете масна и зачинета храна за да избегнете со хроничните заболувања.

Не треба да се нервирате за време на магнетните бури или да правите тешка физичка работа. Ако имате хронични заболувања, тогаш ќе треба да се консултирате со специјалист и потребните лекови за да ја ублажите состојбата.

Извор: здраве.то

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако ги забележите овие промени на градите, посетете лекар

saso user

Секој ден јадете по три урми, еве што ќе ви се случи по седум дена!

saso user

Бидете внимателни со витаминот Ц!

saso user