Досие Топ вести

Колку ќе му искешира Груевски на Ахмети за нова поделба на Македонија, знае ли Зев?!

Циркуската претстава „Избори“ започнува, главни актери повторно и повторно двајца исти ликови,кој долги години имаа заедничка љубов викана Пари! И двајцата се творба на поранешното СДБ и нивните оставштини на балканите. Од една страна „Црвениот“ Алаксандар Антич-Али Ахмети, од друа страна плодот на забранетата љубов на Михајло и Нада „поцрвенатиот“ криминалец и азилант Никола Груевски. И двајцата се диригирани од еден ист центар, Београд и двајцата имаат криминално досие, едниот од поодамна уште од заедничката држава СФРЈ, а покасно и како терорист, абиолициран.

ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ ИМААТ ЗАЕДНИЧКИ ИНТЕРЕС, А ИМААТ И ПРОДОЛЖЕНИ РАЦЕ!

Воопшто не е чудна реториката на пданиците на Ахмети во власта, глорифицирајќи го Ахмети како култна личност, кој ќе го остварел сонот на албанците уште од  10 јуни 1878 година, време било албанец да биде премиер!? Ахмети за оваа своја теза се влече благодарение на меѓународниот фактор, кој патем сакаше да го пензионира во 2016 година, за што имаше и некаков си договор во резиденцијата на Кале, каде Ахмети и дал збор дека ќе се повлече од политичката сцена, но како и секогаш Ахмети уште еднаш си поигра со довербата на Америте, нешто што и резултираше со смена на Амбасадорот на САД од Макеоднија, нешто за што дебело се молчи!

Ахмети во својот поход зад маската на албанскиот национализам, всушност вешто ја сокрива својата најголема мана, а тоа е желбата за премногу пари. Вешто ги отстрани од ДУИ својот вујко Фазли Велиу, Гзим Остреми, како и сите ветерани од ОНА, кој претставуваа голема опасност по неговото лидерство, а имаа и неколку неуспешни обиди за негова смена од ДУИ, кој резултираа со мали вооружени пресметки пред седиштето на ДУИ во Мала Речица, нешто што Мијалков и Љупчо Тодоровски радник по наредба на Никола Груевски, вешто го сокрија од јавноста. Зад Ахмети застана криминалното албанско подземје, кое Ахмети успешно го вметна во извршните власти на разни позиции, со што доби додатна моќ во криминалното подземје, од кој дебело наплаќа рекет, а воедно, добро се етаблира во политичко-нарко клановите на Балканот, како човек кој има целосна контрола долж целата западна граница на РСМ.

Од друга страна Никола Груевски кој беше апсолутистички владетел со РСМ цели 12 години, вешто си замина од Македонија, па сега сите ги секса од далечната Будимпешта. Лага е дека Груевски здиплил 12 милијарди евра. 2,5, милијарди евра здипли само од продажба на, ало на Кокаинот кој беше запленет на Блаце, а за што беше обвинета Станислава Чочоровска. Доколку се погледне кој бил шофер на пратката и која е Шпедицијата, тогаш се доаѓа повторно до прв другар на Ахмети со седиште на Пластичарска улица (Оставам истражувачите во новинарството нешто сами да откријат).

И Груевски и Ахмети беа творци на Тетра системот да оди прегу фирма од Београд „ Сага“ Београд за што Охридскај пишуваше , дека цлиот систем всушност е контролиран од Београд, и дека Вучиќ и БИА имаат пристап до сите безбедносни системи, дури и до криптованите телефони на државниот врв, што се покажа како точен податок на ОхридСкај, по излегувањето на прислушуваните разговори.

Од друга страна само од трговија со наркотици преку РЦ Запад при МВР, поточно преку западната граница, Ахмети и Груевски оствариле над 4 милијарди долари, но тука е и РЦ Север, кој беше главна трансферзала на опијати од блискиот исток -Хероин, каде кеширале над 3 милијарди евра. Само за пропуштање на наркотици, цигари, злато и алкохоли, тандемот кеширал од мафијата во Црна Гора , Косово, Босна ,а посебно од Србија над 5 милијарди евра, а кој одеа во конвој возни вагони од пристаниште Солун,а богами и со шлепери со фалсификувани документи за превоз на кинески намештај преку Шпедиција во Струга!! И за тоа пишувавме.

Од увоз извоз на електрична енергија дополнително уште 2 милијарди долари, додека од рекет врз фирми над 4 милијарди долари. Доколку се додаде тука дека царинските складови и складовите на агенцијата за одземен имот, а богами и во сдуските депоа, не оставија ништо од запленети предмети, тогаш прашајте ги Русите колку пари Груевски изгуби во Русија, додека Ахмети си ги калапеше паметно во Швајцарија….

Груевски ке плати на Ахмети дополнително колку Ахмети и да побара, да нема избори, да се влоши безбедносно- економската, а и здравствената состојба во РСМ, со цел да издејствува техничка влада по нивен терк, се со цел да добие аболиција и да се врати во Македонија, кај мама Нада на бел коњ. За жал Заев го потцени Груевски, а имаше преголема доверба во Ахмети, додека најголема грешка му е амнестијата на криминалците од ДУИ, против кој не се покрена ниту еден процес.

Дебело ја плати љубовта на Ахмети за состав на влада, а и не дозволи НеВзет Бејта да го превземе раководењето со ДУИ. Заев не рзабра дека на змија не се верува…! Колку што дознаваме, Груевски веќе врти 1 милијарда евра за поврат во Македонија.

С.Денесовски

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Другар на студентот кој си го уби братот во Србија: Богдан е жртва на убиениот

saso user

Филипче: Сите пациентки со рак на дојка го имаат потребниот лек, обезбедивме над 30 молекули скапа биолошка терапија за онколошките пациенти

saso user

Антикорупционерите го чекаат за порамнување казни, Иванов ги прозва дека го разочарале

saso user