Здравје

Здрава ужина: леб од овесни снегулки и мак

Состојки:

2 ипол чаши овесни снегулки

4 јајца

1 чаша павлака

3/4 чаша мед

1/4 чаша сок од лимон

1 лажичка рендана кора од лимон (по желба)

1/4 чаша мак

2 лажички прашок за пециво

прстофат сол

Приготвување:

Смелете ги овесните снегулки во блендер.

Во голем сад изматете ги јајцата, па додадете ја павлаката и мешајте додека не се соединат. Додадете мед, кора од лимон и сок лимон и повторно промешајте.

Во смесата додадете ги смелените овесни снегулки, семето од афион, прашокот за пециво и солта.

Мешајте додека смесата не се соедини, истурете ја во калап и печете во рерна загреана на 180 степени 30 до 35 минути.

Рецептот е преземен од ТУКА.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Не ги парете своите вагини!

saso user

Црвено, жолто, зелено… Добар трик за децата да го засакаат зеленчукот!

saso user

Контролирајте го квалитетот на воздухот во својот дом, каде и да сте

saso user