Бизнис

Роналдо е првиот фудбалер милијардер

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо стана првиот фудбалер милијардер, објави „Форбс“.

Триесет и петгодишниот Португалец стана третиот спортист кој успеа да го сруши овој лимит. Претходно, голферите Тајгер Вудс (во 2009 година) и боксерот Флојд Мејведер (во 2017 година) станаа милијардери спортисти.

За време на својата 17-годишна професионална кариера, Роналдо заработи плата од 650 милиони долари во разни клубови, со оглед на досегашниот договор со Јувентус, напаѓачот се очекува да заработи 765 милиони долари до јуни 2022 година. Останатите пари што фудбалерот ги заработи се преку спонзорски договори.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Почесто проветрувајте ги работните простории

saso user

Мекдоналдс мора да им плати 26 милиони долари на „недоволно платените работници“

saso user

Поради 12 км неизграден автопат Македонија ги кочи бизнисите со Косово и со Албанија

saso user