Свет

Парови кои подобро да не спијат заедно

Некомпатибилноста на луѓето во спиење е околност што може да уништи добри односи дури и при силен брак, велат некои научници. Ова е причината зошто тие препорачуваат некои партнери да спијат во одделни кревети. Според експертите, може да има не само сексуална некомпатибилност меѓу партнерите, туку и „заспан“. Тоа е според експертот за спиење Нерина Рамлахан од Универзитетот во Лидс. Таа веќе подолго време го проучува проблемот.

„Понекогаш спиењето во ист кревет ги расипува сексуалните животи на партнерите. Многу проблеми со спиењето можат да бидат предизвикани со делењето на вашиот кревет со некој со кој сте„ некомпатибилни во вашиот сон “, рече Рамлахан.

Таа објаснува дека ова е поради различната чувствителност на луѓето кон надворешните фактори. Ако две лица спијат во ист кревет, тие сепак реагираат на бучава и други ефекти во нивниот сон поинаку и веројатно е дека имаат некомпатибилност за спиење и во овој случај подобро е да спијат на различни кревети.

Постојат два вида на луѓе: „чувствителен“ тип се буди на најмал шум: таквите луѓе не можат да спијат со партнерите, за нив треба посебен кревет. Но, исто така има и луѓе на кои им е лесно да заспијат и можат да спијат насекаде и со секого, “- изјавил специјалистот.

Фото: kurir.rs

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Во Турција уапсени 43 лица осомничени за планирање напади

saso user

Поради загадениот воздух, одложени и пренасочени летови од Њу Делхи

saso user

„Дојче веле“: Напаѓачот на карневалот имаше задоволен поглед

saso user