Македонија

Од понеделник најверојатно ќе нема рестрикции

Од понеделник најверојатно ќе неманикакви рестрикции во движењето, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека ова треба да биде земено со резерва бидејќи конечната одлука ќе се носи во недела или понеделник по направените анализи.

– Карантинот е воведен заради второто и третото колено на контактите, а со цел да се намали ризикот за дополнителна трансмисија. Затоа викаме дека целите кластери на семејствата се под контрола, но и за да се олесни работата на епидемиолозите во земање на информации – рече министерот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

МНР: Поради сериозноста со коронавирусот, не патувајте во Северна Италија

saso user

Уставен го одложи утврдувањето на Нацрт решението за Законот за помилување

saso user

Авиони вклучени во гаснењето на пожарот во Дебрца

saso user