Македонија

Нема заболени од ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Нема ниту едно вработено лице заболено од ковид-19 во објектите на детската градинка „Младост”, соопштија од Општина Тетово по добивањето на резултатите за сите вработени. 

– Заврши тестирањето на вработените и наставниците од сите градинки во состав на ОЈУГД „Младост“ во ТетовоЗа среќа, направените тестови на сите 150 вработени се негативни за ковид-19. Општина Тетово ги дезинфицираше и внатрешните и надворешните површини во рамки на мерките за заштита, со кои се предвидува отворање на сите градинки во земјава, соопштија од општина Тетово.

Како една од превентивните мерки, установата од 1 јуни започна со електронско поднесување на барањата за упис на нови дечиња во градинките. 

Скринингот за вработените во градинките започна на 26 мај.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Почна изградбата на втората фаза од булеварот „Босна и Херцеговина“

saso user

Жените се рамноправни учесници во сообраќајот и пред сѐ безбедни возачи!

saso user

Адвокатите од „27 април“: Кацарска направи преседан, обвинетите во притвор и тоа се гарантира со стотици илјади евра

saso user