Балкан

Бугарија воведе 14-дневен карантин само за граѓаните на Македонија

Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се прекинува 14-дневниот карантин за граѓани кои во Бугарија ќе допатуваат од Босна и Херцеговина и од Црна Гора.

И двете промени се предложени од државниот здравствен инспектор по оценката за епидемиолошката состојба и ризикот од ширење на ковид-19 во Бугарија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Баша со демонстрантите: Нема да се дозволи уривање на театарот

saso user

Откриен случај на африканска свинска треска во Грција

saso user

Нов земјотрес во Турција

saso user