Бизнис

Меркел ќе ја обновува економијата со 130 милијарди евра

Синоќа, Ангела Меркел најави план за обнова од 130 милијарди евра за периодот 2020-2021 година, чија цел е да ја поттикне економијата, која е тешко погодена од пандемијата на новиот коронавирус.

По дводневни разговори, Меркел истакна дека пакетот мерки претставува „смел одговор”, кој ќе ги поттикне потрошувачката и инвестициите, и ќе го намали притисокот врз семејствата и останатите.

Помошта е предвидена за задолжените општини, за времено намалување на ДДВ-то, префрлање на заедничките долгови врз сојузната држава, додаток од 300 евра по дете за семејствата или двојно поголема премија за купување електричен автомобил со цел да се поддржи автомобилската индустрија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Блумберг: Ангелоска Бежоска веќе размислува како да го воведе еврото

saso user

„Хјундаи“ во САД повлекува 430.000 мали возила

saso user

Finance Think: Зголемувањето на минималецот ќе формализира дел од платата во плико

saso user